Marecki Osrodek Kultury

programy


Marki, ul. Fabryczna 2, tel. (22) 781-14-06 fax. (22) 781-11-39

PREZENTACJE PLASTYKI MARECKIEJ - 2009 - IX edycja

malarstwo, collage, grafika, rysunek, fotografia
12.XII - 30.I.2010
Patronat: Janusz Werczyński - Burmistrz Miasta Marki

zobacz relację z otwarcia wystawy 12.XI.2009...
zobacz relację ze spotkania autorskiego z artystami 23.II.2010...

 

Autorzy prac


Autorzy prac: plastycy profesjonalni i amatorzy oraz studenci szkół plastycznych
związani z Markami jako miejscem zamieszkania, urodzenia lub pracy.

MICHAŁ ABRAMOWICZ, BOŻENA BARTMAN, LEOKADIA BORKOWSKA, ELŻBIETA BUSZKOWSKA, ZOFIA CHOJNOWSKA, ANNA DĄBROWSKA-PĘKOCKA, ZDZISŁAW DOMOLEWSKI, JADWIGA HOFFMANN, EWA KANN (1923 - 2006), KATARZYNA KAROLAK, KATARZYNA KASENKO, HANNA KLIMECKA, ELŻBIETA KSIĘŻYK, HALINA KUNCOWA, ANNA KWIATKOWSKA-MISIURSKA, KATARZYNA LISTWON, KRZYSZTOF LUBOWIECKI, TADEUSZ LUŻYŃSKI, MONIKA MACIOŁEK, DARIUSZ MACIUSZKO, MIECZYSŁAW MISIURSKI, TERESA MUSZAKOWSKA, RAFAŁ ORZEŁ, KRYSTYNA RESZEĆ, BORIANA SEMERDŻIJEWA-ORLIKOWSKA, BEATA SOBCZAK, DANUTA IZABELA STRZAŁKOWSKA (DANUTA), JANUSZ STRZAŁKOWSKI (JANUS), PIOTR SZTUCZYŃSKI, AGNIESZKA TORSZ, LUIZA WOJCIECHOWSKA-KONOPKA, TADEUSZ WOLSKI, JANINA ZAJĄCZKOWSKA (1905-1993), GRAŻYNA MARIA ZAMORSKA, MONIKA ZAŁĘSKA, IRENA ZAWAŁO

obrazek MICHAŁ ABRAMOWICZ(Krzysztof Michał Ćwik)
Urodził się w roku 1972 w Warszawie. Złotnik, grawer, malarz i rysownik. W okresie szkolnym nagradzany w konkursach plastycznych organizowanych w Markach i Warszawie. W latach 1983-1988 uczęszczał do Pałacu Młodzieży w Warszawie na zajęcia z plastyki i ceramiki. W 1992 roku ukończył Szkołę Rzemiosł Artystycznych w kierunkach grawer, złotnik w Warszawie. Techniki: olej, malarstwo ścienne, pastel, collage, drzeworyt, miedzioryt, rysunek piórkiem, kredką. Surrealista. Wykonuje portrety, pejzaże i martwe natury. Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, w wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej bierze udział po raz drugi. Współpracował przy realizacji filmów jako statysta i przy scenografii. Całe życie mieszka w Markach.
obrazek BOŻENA BARTMAN
Urodziła się w Warszawie w 1973. Absolwentka Oddziału Architektury Krajobrazu Wydziału Ogrodniczego SGGW w Warszawie. Uczestniczyła w warsztatach tkactwa, malarstwa i rysunku oraz batiku w Mareckim Ośrodku Kultury. Tematami jej prac są kwiaty, pejzaże, martwa natura - malowane suchymi pastelami lub wykonane w technice batiku. Jej batiki, wykonane we własnej pracowni, możemy oglądać na obecnej wystawie. Brała udział w wielu Prezentacjach Plastyki Mareckiej. W Markach mieszka od 1981 roku.
obrazek LEOKADIA BORKOWSKA
Przez wiele lat zajmowała się układaniem kompozycji kwiatowych i uprawą pięknego ogrodu przy swoim domu. Piękno wokół niej i syn artysta plastyk zachęcili ją do zajęcia się malarstwem i grafiką, a z początkującej amatorki już w latach 90-tych ub. stulecia narodziła się plastyczka nieprofesjonalna. Maluje martwe natury, pejzaże i portrety w technice olejnej. Jej prace można od lat oglądać w warszawskich galeriach, w wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej bierze udział po raz czwarty. Przedstawia pejzaże olejne. W Markach mieszka od 1995 roku.
obrazek ELŻBIETA BUSZKOWSKA
Magister Edukacji Plastycznej. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku (2004 r.). Podyplomowo ukończyła studia na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie w zakresie "Techniki z elementami plastyki" w zreformowanej szkole (2005 r.) Nauczyciel dyplomowany plastyki w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Kobyłce. Od 2006 r. uczestniczy w zajęciach batiku prowadzonych przez Irenę Zawało w Mareckim Ośrodku Kultury. Swoje prace wykonuje w technikach: batik i decupage. W Prezentacjach Plastyki Mareckiej bierze udział po raz pierwszy. Od urodzenia mieszka w Kobyłce.
obrazek ZOFIA CHOJNOWSKA
Artysta plastyk. Absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Antoniego Fałata w Warszawie. Dyplom 2004 rok. Maluje od dzieciństwa, Malarstwem sztalugowym zajmuje się od 1992 roku. Tworzy obrazy o różnej tematyce - pejzaże, portrety oraz ikony. Maluje najchętniej farbami olejnymi na płótnie i temperą na desce oraz suchymi pastelami. Zanim podjęła studia uczęszczała do pracowni plastycznych m.in. w Mareckim Ośrodku Kultury. Uczestniczyła w licznych plenerach, wystawach indywidualnych i zbiorowych, także w Markach, w wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej bierze udział po raz ósmy. Przedstawia ikony i obraz w technice olejnej. W Markach mieszka od 1978 roku. Przedstawia ikony i obraz olejny.
obrazek ANNA DĄBROWSKA-PĘKOCKA
Urodziła w 1980 roku w Warszawie, gdzie mieszka. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizacja andragogika. Już w trakcie studiów zdała egzaminy państwowe i zaczęła pracę jako lektorka języka angielskiego. Obecnie jest wykładowcą tego języka w Wyższej Szkole Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, lektorką języka angielskiego i instruktorem kulturalno - oświatowym w Mareckim Ośrodku Kultury. Pasjonuje ją wykonywanie kolaży i asamblaży. Od września 2007 roku jest także redaktorem strony internetowej mokmarki.pl i od lutego 2008 roku prowadzi warsztaty rękodzieła - scrapbooking, decoupage, filc i techniki mieszane. W wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej bierze udział po raz pierwszy.
obrazek ZDZISŁAW DOMOLEWSKI
Ur. w 1951 roku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalność - malarstwo. Od 1979 r mieszka w Markach - Pustelniku. Poza malarstwem zajmuje się literaturą. Ceniony i nagradzany autor siedmiu książek - powieści oraz zbiorów opowiadań i nowel. Klimat jego obrazów przypomina nieco klimat jego książek. Nie są to obrazy miłe, kojące oko, pasujące do eleganckich wnętrz, podobnie jak swoich książek nie adresuje do czytelników szukających lekkiej rozrywki i relaksu. Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, także w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury, w wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej bierze udział po raz ósmy. Przedstawia obrazy olejne.
obrazek JADWIGA HOFFMANN
Z zawodu pracownik administracyjno-biurowy. Plastyk amator. Wieloletnia uczestniczka warsztatów batiku w Mareckim Ośrodku Kultury prowadzonych przez artystę plastyka Irenę Zawało. Prezentowała batiki na wystawach zbiorowych w naszej galerii, w wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej bierze udział po raz siódmy. Mieszka w Markach.
obrazek EWA KANN (1923 - 2006)
Ewa Janina Kann urodziła się 1923 roku w Warszawie,. Studiowała malarstwo na warszawskiej ASP (1946-50), dyplom uzyskała w 1955 r. Pozostawiła po sobie setki obrazów. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jej obrazy znajdują się w licznych zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Prócz malarstwa sztalugowego, które było jej zasadniczym środkiem wyrazu, tworzyła również malarstwo ścienne, mozaiki, malowała na ceramice, rzeźbiła. Była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Porucznik rezerwy Wojska Polskiego. Odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945. Ostatni rok swojego życia mieszkała w Markach. Po raz drugi jej prace na wystawę Prezentacje Plastyki Mareckiej udostępnił syn artystki Piotr Kann, mieszkaniec Marek. W naszej galerii była też wystawa indywidualna artystki.
obrazek KATARZYNA KASENKO
Urodziła się w 1972 roku w Markach, gdzie mieszka. Z wykształcenia nauczyciel oddziałów przedszkolnych, politolog. Absolwentka Studium Nauczycielskiego im. Marii Werycho-Radziwiłłowiczowej w Warszawie (dyplom 1993) oraz warszawskiej Wyższej Szkoły im. Bohdana Jańskiego, Wydział Politologii, kierunek - Stosunki Międzynarodowe (dyplom 2005). Maluje akwarelami od dziecka, z krótkimi lub dłuższymi przerwami. Maluje, bo jak sama mówi uwielbia to robić. Inspiruje ją przede wszystkim jej ogród i kwiaty, które tam rosną. W wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej bierze udział po raz pierwszy.
obrazek KATARZYNA KAROLAK
Urodziła się w 1983 roku w Warszawie. Jest absolwentką Edukacji Artystycznej (specjalność: Media rysunkowe) na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom 2008). Zajmuje się głównie rysunkiem realistycznym. Jej prace poruszają zagadnienia ludzkiego ciała oraz wszelkiego rodzaju materii. Tworząc je często opiera się na fotografii, co daje możliwość swobodnego powiększania rysowanych przez nią obiektów. Prace wykonuje  ołówkiem, białą kredką, lub suchą pastelą. Mieszka w Markach. W wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej bierze udział po raz czwarty.
obrazek HANNA KLIMECKA
Urodzona w 1943 roku w Warszawie. Całe życie mieszka w Markach. Magister farmacji. Już jako studentka Akademii Medycznej w Warszawie bardzo aktywnie współuczestniczyła w organizacji życia kulturalnego na swojej uczelni. Plastyką zajmuje się od lat dziecinnych. W 1977 roku zmieniła zawód i otrzymała uprawnienia instruktora plastyki I kategorii. Do 1.III.2010 roku W Mareckim Ośrodku Kultury komisarz niemal wszystkich wystaw zorganizowanych w czasie dwudziestu lat istnienia galerii, instruktor plastyki, grafik komputerowy oraz założycielka i współredaktor obszernej witryny internetowej mokmarki.pl, założyła na niej wiele stron m.in. plastykom mareckim. W naszej galerii mogliśmy oglądać jej obrazy olejne i rysunki, w Prezentacjach Plastyki Mareckiej bierze udział po raz dziewiąty. Na tej wystawie pokazuje grafiki z cyklu "Natura".
obrazek ANNA KRÓL
Anna Król - mgr inż. architekt, urodzona w Janowie Podlaskim. Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej w 1992 roku, a wcześniej Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych na ul. Smoczej w Warszawie. Ulubione techniki: akwarela i rysunek kredkami. Matka trójki wspaniałych dzieci. Razem z mężem prowadzą firmę "Król" Projektowanie Architektoniczne przy ul. Jana Pawła II w Markach. Zajmują się projektowaniem użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych. Mieszkają w Markach od 2000 roku. W wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej bierze udział po raz drugi. O sobie mówi: Malowanie sprawia mi przyjemność. Chciałabym, żeby moje obrazki sprawiały przyjemność innym.
obrazek JULIAN KRÓL
Urodzony w 1996 roku w Warszawie, mieszka w Markach. Syn Anny Król. Rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Interesuje się wszelkimi wydarzeniami artystycznymi. Życie przed nim. Na wystawie prezentuje pracę plenerową w akwareli.
obrazek ELŻBIETA KSIĘŻYK
Absolwentka pomaturalnej Państwowej Szkoły Technicznej o kierunku elektronicznym i specjalności mikrofale. Pracowała w laboratorium uwierzytelniającym elektroniczną aparaturę pomiarową dla potrzeb wojska. Plastyk amator. Ulubione techniki: olej, pastel, batik. Obecnie na emeryturze. Prezentuje batiki wykonane w pracowni batiku w Mareckim Ośrodku Kultury pod kierunkiem artysty plastyka Ireny Zawało oraz w domu. Brała wielokrotnie udział w Prezentacjach Plastyki Mareckiej. Mieszka w Markach.
obrazek HALINA KUNCOWA
Urodzona w warszawie w 1921 roku. W Markach mieszka od 1940 roku. Ukończyła studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom 1972). Plastyk amator, poetka, emerytowany pedagog. Malować zaczęła w latach 50-tych ubiegłego stulecia. Namalowała wiele obrazów olejnych - pejzaże, martwe natury. Brała wielokrotnie udział w Prezentacjach Plastyki Mareckiej. Wiersze pisze od roku 2000. Wydała tomik poetycki "Skansen marecki" 2007, wiersze jej znajdują się także w zbiorowym wydaniu "Jesteśmy 2007. Piórem markowianek". Bliska znajoma Janiny Zajączkowskiej, nieżyjącej już mareckiej malarki, która wywarła duży wpływ na jej malarstwo.
obrazek KATARZYNA LISTWON
Urodziła się w 1973 roku w Warszawie. Ukończyła Liceum Plastyczne i Wydział Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Zbigniewa Gostomskiego, prof. Stanisława Baja oraz prof. Edwarda Tarkowskiego (dyplom 1999). Zajmuje się malarstwem (tempera na desce, kartonie, pod szkłem i pastele) oraz coraz więcej ilustracją. Jest nauczycielką sztuki w Gimnazjum i Liceum Zespołu Szkół NR 1 w Markach. Prowadziła warsztaty plastyczne malarstwa i rysunku w Mareckim Ośrodku Kultury. Brała wielokrotnie udział w Prezentacjach Plastyki Mareckiej o raz wielu innych wystawach zbiorowych. Miała także kilka wystaw indywidualnych w tym w mareckiej galerii. Przedstawia ilustracje do książek wydawnictwa TELBIT. Mieszka w Markach od 1981 roku.
obrazek KRZYSZTOF LUBOWIECKI
Urodził się w 1949 roku. Dzieciństwo i młodość upłynęły mu w Markach-Strudze. Od 1969 roku mieszka w Danii. Ukończył Akademię Sztuki w Kopenhadze na Wydziale Architektury. Pracuje jako architekt. Maluje olejno i akrylem na kartonie, Tworzy grafiki wykonane ręcznie charakterystyczną kreską, poddawane później niewielkiej obróbce komputerowej. Swoje prace wystawiał głównie w Danii, a także w Niemczech, Francji, Szwecji oraz Polsce; w naszej galerii brał czterokrotnie udział w wystawach Prezentacje Plastyki Mareckiej i miał wystawę indywidualną. Dużo podróżuje, między innymi był w Izraelu, na Sycylii, w Grecji, Bułgarii, Rumunii, w Czechach, Słowacji i Austrii. Najlepiej czuje się w Polsce. Obecnie przedstawia obrazy z cyklu "Apokalipsa" wykonane akrylami na kartonie.
obrazek TADEUSZ LUŻYŃSKI
Urodził się w 1934 roku w Wysokiej na ziemi radomskiej. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w1964 roku. Uprawia malarstwo sztalugowe (olej, akryl, tempera, pastel, akwarela - pejzaż; martwa natura; portrety) i ścienne (polichromia, mozaika, fresk, sgraffito) oraz wystawiennictwo. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych(także galerii mareckiej) m.in. z grupą "Rosomak", do której należy. W wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej bierze udział po raz dziewiąty. Prowadził zajęcia i warsztaty plastyczne m.in. w Mareckim Ośrodku Kultury, nadal chętnie udziela konsultacji plastykom amatorom. Był przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Marki. Działa w Związku Polskich Artystów Plastyków pełniąc różne funkcje społecznie. Mieszka w Markach.
obrazek MONIKA MACIOŁEK
Urodziła się 1987 roku w Warszawie. Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum, zdawała do Państwowego Liceum Ogólnokształcącego Sztuk Pięknych w Warszawie. Otrzymała tytuł plastyka, dyplom z reklamy wizualnej i historii sztuki. Obecnie studiuje w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania na wydziale - Architektura Wnętrz, na drugim roku. Interesuje się głównie malarstwem, rysunkiem, grafiką, architekturą, filmem i fotografią. W wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej bierze udział po raz pierwszy. Mieszka w Markach.
obrazek DARIUSZ MACIUSZKO
Urodził się w Białymstoku w 1966 roku. Z zawodu wysoko wykwalifikowany stolarz meblowy. Od 1995 roku mieszka i pracuje w Markach. Rysunkiem i malarstwem pasjonuje się od dzieciństwa. Pierwsze kroki w rysunku i malarstwie stawiał w Mareckim Ośrodku Kultury uczestnicząc w wielu zajęciach warsztatowych prowadzonych przez Tadeusza Lużyńskiego. Maluje w technice suchy pastel, rysuje ołówkiem. Ulubione tematy: martwa natura, pejzaż i portret. Miał wystawę indywidualną w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury. Brał udział w kilku wystawach Prezentacje Plastyki Mareckiej i Biennale Plastyki Nieprofesjonalnej.
obrazek ANNA MISIURSKA
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1972 roku w pracowni malarstwa prof. Krystyny Studnickiej. Aneks do dyplomu w pracowni tkaniny prof. Wojciecha Sadleya. Zajmuje się malarstwem sztalugowym (olej, pastele, gwasz), tkaniną - (gobelin, tkanina aplikacyjna), ilustracją książki autorskiej, projektowaniem zabawek. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawy indywidualne w kraju. Udział w wielu wystawach zbiorowych za granicą. W wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej bierze udział po raz dziewiąty. Prace w muzeach w Belgii, Rosji, Polsce. Była wykładowcą w Akademii Rzemiosł Artystycznych. Napisała wiele artykułów i wstępów do katalogów wystaw w galerii mareckiej. Na tej wystawie prezentuje obraz aplikacyjny i prace wykonane na kartonie w technice mieszanej - pastel oraz złoto i srebro konturowe. Od wielu lat ma pracownię w Markach.
obrazek MIECZYSŁAW MISIURSKI
Absolwent Liceum Plastycznego w Nałęczowie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się grafiką, malarstwem, rzeźbą. W swoim dorobku artystycznym ma obrazy olejne z cyklu Znaki" oraz martwe natury i pejzaże. Wystawia indywidualnie i uczestniczy w wystawach zbiorowych, plenerach międzynarodowych. Markowianie mogli wielokrotnie oglądać w naszej galerii jego prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. w wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej bierze udział po raz dziewiąty. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureat 36 nagród w konkursach na plakat. Posiada prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą oraz w muzeach. Od wielu lat ma pracownię w Markach.
obrazek TERESA MUSZAKOWSKA
Plastyk nieprofesjonalny. Tworzy w technikach: olej, akryl, tempera, pastel sucha, głównie prace o charakterze mistycznym i symbolicznym oraz portrety. Uczęszczała na lekcje rysunku i malarstwa u Tadeusza Lużyńskiego w pracowni Mareckiego Ośrodka Kultury. Wystawia indywidualnie i uczestniczy w wystawach zbiorowych także w galerii mareckiej - w tym w ośmiu "Prezentacjach". Otrzymała nagrody i wyróżnienia na kilku wystawach w Biennale Plastyki Nieprofesjonalnej w Warszawie. Od urodzenia do 2009 roku mieszkała w Markach, obecnie mieszka w Karczewie.
obrazek RAFAŁ ORZEŁ
Urodził się 1975 roku w Warszawie. W 1999 roku rozpoczął naukę w Policealnym Studium Plastycznym "COLLAGE" w Warszawie. W czasie nauki w studium odbył praktykę zawodową w Domu Wydawniczym BELLONA, co dało możliwość uczestniczenia w pracach związanych z projektowaniem graficznym. Edukację w studium plastycznym zakończył w czerwcu 2001 roku egzaminem dyplomowym (grafika komputerowa oraz aneks z malarstwa). W 2002 roku studiował u profesora Pawła Sandera (z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych) malarstwo oraz u profesora Leona Tamko (z Moskiewskiej Akademii Sztuk Pięknych) malarstwo i rysunek. W czerwcu 2002 roku brał udział w wystawie prac dyplomowych studentów "COLLAGE", w GALERII NA KOLE w Warszawie, której to wystawy był również współorganizatorem. Brał również udział w wystawach "Malarstwa i grafiki" w Pruszkowie, Brwinowie, Milanówku oraz w wystawach "Prezentacje Plastyki Mareckiej" (2000/2001, 2001/2002 2003/2004, 2006 i 2007) w Mareckim Ośrodku Kultury - w mieście, w którym mieszka. W 2002 i 2003 roku projektował ołtarz boczny w Kościele św. Izydora w Markach. W latach 2002-2003 wykonywał prace zlecone m.in. dla firmy Idea PTK-Centertel oraz dla Uniwersytetu Warszawskiego (projekt i wykonanie gry obrazkowej). Obecnie pracuje jako grafik komputerowy w agencji reklamowej.
obrazek JANUSZ STRZAŁKOWSKI (JANUS, Janus Stralkowski)
Urodził się w Warszawie. Studiował w latach 1974 - 1979 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1981 roku wyemigrował do Austrii, gdzie obecnie mieszka w Grafenwőrth. Od 1983 jest członkiem Związku Austriackich Artystów Plastyków. W 1986 otrzymał austriackie obywatelstwo. W 1991 został odznaczony Orderem za szczególne zasługi dla Kultury i Sztuki Polskiej. Brał udział w wielu prestiżowych wystawach oraz Targach Sztuki w Polsce i za granicą. Od 1984 roku prowadzi autorską galerię w Dürnstein. W zakres jego twórczości wchodzą poza malarstwem sztalugowym również: performance, rzeźba oraz media video. Pracuje w szczególnych cyklach i tematach aż do ich wyczerpania. W całej jego drodze twórczej widać wyraźnie dążenie do syntezy i abstrakcji. Stworzył system internetowy www.art-navigator.com. W Markach spędził wiele lat życia. W Prezentacjach Plastyki Mareckiej bierze udział po raz drugi.
obrazek DANUTA IZABELA STRZAŁKOWSKA (DANUTA, Danuta PolStralkowski)
Artysta plastyk. Urodziła się w Warszawie w1953 roku. Po ukończeniu w 1978 roku studiów na Wydziale Ekonomiki Produkcji Szkoły Głównej Planowania i Statystyki uczęszczała do pracowni malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uprawia malarstwo sztalugowe, tworzy portrety, akty, sceny baletowe, kwietne pejzaże. Ma swój własny styl, łączy elementy impresjonizmu, ekspresjonizmu oraz realizmu. Od 1981 roku przebywa Austrii, gdzie obecnie mieszka w Grafenwőrth. Od 1984 prowadzi własną autorską galerię sztuki w Dürnstein otwartą co roku od kwietnia do listopada. Obywatelstwo austriackie przyznano jej w 1986 roku. W 1991 roku otrzymała medal za szczególne zasługi dla kultury i sztuki polskiej. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i w Austrii. W Prezentacjach Plastyki Mareckiej bierze udział po raz drugi
obrazek KRYSTYNA RESZEĆ
Urodziła się w Gdańsku w 1951. Absolwentka Akademii Rolniczej w Lublinie (Wydział Zootechniki, dyplom 1975. Uczestniczyła w wielu zajęciach malarstwa, tkactwa i batiku w Mareckim Ośrodku Kultury. Brała wielokrotnie udział w Prezentacjach Plastyki Mareckiej prezentowała głównie batiki wykonane pod kierunkiem Ireny Zawało a także wykonane w zaciszu domowym. Na obecnej wystawie prezentuje gobeliny wełniane. Działa społecznie w Klubie Seniora Mareckiego Ośrodka Kultury. Mieszka w Markach od 1991 roku.
obrazek BORIANA SEMERDŻIJEWA-ORLIKOWSKA
Urodziła się w 1959 roku w Sofii w Bułgarii. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Baletowej - Wydział Tańca Klasycznego, dyplom otrzymała w 1976 oraz Instytutu Choreografii i Muzyki w Sofii - Wydział Pedagogiki Baletowej, dyplom 1980. Po studiach pracowała jako instruktor tańca klasycznego w zespołach dla dzieci (3-10 lat), pełniła obowiązki dyrektora artystycznego w prywatnym teatrze ATF 007 w Sofii, pracowała w administracji Ambasady RP w Sofii i Moskwie, była referentem ds. artystycznych w Instytucie Polskim w Sofii. Od wielu lat robi artystyczne kolaże z materiałów naturalnych, nazywa je brikolażami, bo są zrobione z materiałów znajdujących się w zasięgu ręki i gromadzonych na strychu. Swoje prace dzieli na kilka grup - miotły, butelki, talerze, obrazy w drewnianych ramkach i swój własny patent - obręcze. Miała wystawy autorskie w galeriach w Sofii, Warszawie i Moskwie. Zajmowała się też rękodziełem artystycznym jako pedagog w świetlicy z dziećmi z rodzin problemowych, pracowała dla Fundacji dla Rozwoju w Markach, prowadziła zajęcia dla osób w różnym wieku. Wydała dwie książki: "Wiersze", 1997 i "Dla dzieci", 1999. Mieszka w Markach.
obrazek BEATA SOBCZAK
Uczęszczała do Liceum Plastycznego w Warszawie. Uczestniczyła w wielu zajęciach warsztatowych m.in. w pracowni plastycznej MOK-u. Jest autorką prac wykonanych pastelami suchymi i olejnymi oraz rysunków ołówkiem, kredką, węglem i tuszem. Są to martwe natury, pejzaże, portrety, projekty tkanin. Swoje prace prezentowała m.in. na wystawie indywidualnej i wielu zbiorowych w naszej galerii. Pisze wiersze i opowiadania. Mieszka w Markach.
obrazek PIOTR SZTUCZYŃSKI
Studiował etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowania - etnografia, antropologia, sztuki plastyczne, fotografia, grafika komputerowa, krajoznawstwo, turystyka i wiele innych. Praca - na początku: turystyka (ORBIS i PTTK), potem: CEPELiA, "Zachęta", Muzeum Niepodległości i ostatnio Dom Wojska Polskiego. Kolekcja wycinanek Piotra Sztuczyńskiego składa się w większości z rekonstrukcji dokonanych na podstawie ikonografii zawartej w artykule Gizy Frenklowej "Wycinanka Żydowska" w Polskiej Sztuce Ludowej nr 3 z 1965 r. Znajdują się w niej również oryginalne kompozycje autorstwa Piotra Sztuczyńskiego. Wycinanki z tej kolekcji znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce, Francji, Izraelu i na terenach byłego ZSRR. Eksponowane były w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, w Galerii "Zachęta" w Warszawie, Galeria "Pestka" w Państwowym Muzeum Etnograficznym, Muzeum Niepodległości, Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, kilkakrotnie w Domu Kultury w Ursusie, na wystawie "Religie i ich sztuka ludowa" w Cluny we Francji,  w Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, Muzeum Chagalla w Witebsku i  Muzeum Narodowe w Szczecinie, a także dwukrotnie na "Prezentacjach Plastyki Mareckiej" w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury. Mieszka w Markach.
obrazek AGNIESZKA TORSZ
Urodzona w roku 1978. Absolwentka technikum architektoniczno budowlanego im. Stanisława Noakowskiego w Warszawie. Obecnie pracownik administracji samorządowej w Markach. Ulubiona technika pastel i rysunek tuszem i techniki dekoracyjne - maluje pisanki, robi palmy, kwiaty.
Uważa, że zwierzęta mniej lub bardziej oswojone mają to "coś". To coś, to płochliwość w oczach pięknego konia, to majestatyczność dzikiego lwa lub nieograniczona kocia niesforność. Dlatego są dla mnie wdzięcznym tematem moich prac - mówi. Mieszka w Markach.
obrazek MAŁGORZATA WIŚNIEWSKA
Uczestniczka warsztatów batiku w Mareckim Ośrodku Kultury prowadzonych przez art. plastyka Irenę Zawało. Wielokrotnie prezentowała swoje prace na wystawach Prezentacje Plastyki Mareckiej. Mieszka w Markach.
obrazek

LUIZA WOJCIECHOWSKA-KONOPKA
Artystka malarka. Ale także astronomka i podróżniczka. Ukończyła Wydział Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 2004 roku w pracowni prof. Mariana Czapli) oraz astronomię na Wydziale Fizyki UW (dyplom 2003). Tworzy w różnych technikach: malarstwo olejne, akrylowe, grafika komputerowa, rysunek, fotografia, scenografia, instalacje. W swojej twórczości podejmuje motywy pejzażu miejskiego, styku natury i cywilizacji oraz poszukuje inspiracji wewnętrznych, tworzy wtedy obrazy o charakterze map emocji. W swoich płótnach, za pomocą środków malarskich: koloru i formy, chce przekazać widzowi pewne ulotne nastroje.
Od 2006 roku działa w grupie artystycznej Flogiston przy Okręgu Warszawskim Zwiąku Polskich Artystó Plastyków. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Od września 2009 pracuje w Mareckim Ośrodku Kultury jako instruktor plastyki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na obecnej wystawie prezentuje obrazy olejne. Od 1.III.2010 pełni obowiązki komisarza wystaw w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury. Mieszka w Warszawie.

obrazek TADEUSZ WOLSKI
Lekarz internista. Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Uprawia malarstwo sztalugowe - olej, akryl. Maluje portrety, martwe natury, pejzaże. Uczestniczy w plenerach malarskich organizowanych m.in. przez Izbę Lekarską. Wielokrotnie prezentował swoje prace w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury na wystawach "Prezentacje Plastyki Mareckiej". Mieszka w Markach.
obrazek JANINA ZAJĄCZKOWSKA (1905 - 1993)
Farmaceutka, artysta plastyk. Mieszkała w Markach, gdzie przez wiele lat była właścicielem i kierownikiem apteki w Markach mieszczącej się w kamienicach. Początkowo malarstwem zajmowała się amatorsko z wielka pasją. Na podstawie swoich osiągnięć artystycznych została przyjęta do Związku Polskich Artystów Plastyków. Pozostawiła po sobie wiele obrazów olejnych, charakteryzujących się uproszczeniem formy, wąską gamą kolorystyczną, ale wzbogaconej grubą znakomicie kładzioną fakturą. Prace na wystawę udostępniła Magdalena Zasel, siostrzenica artystki, mieszkająca w Warszawie.
obrazek

MONIKA ZAŁĘSKA
Pedagog - muzyk, plastyk. Urodziła się we Włodawie.
Absolwentka Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach - Instytut Edukacji Muzycznej i Instytut Edukacji Plastycznej. Jest członkiem Towarzystwa Muzycznego w Parczewie. Pracuje w Szkole Podstawowej NR 2 w Markach. Mieszka w Markach.
Kilka słów o sobie: Cenię prace pedagogiczną, daje mi ona wiele radości i satysfakcji. Zarówno muzyka jak i plastyka jest moją pasją. Działania artystyczne pomagają mi zapomnieć o trudach i problemach dnia codziennego. Są odskocznią od rzeczywistości i remedium na kłopoty. Cieszę się, że mogę wziąć udział w wystawie plastyki mareckiej. Mam zamiar nadal rozwijać swoje umiejętności.

obrazek GRAŻYNA MARIA ZAMORSKA "BONACZA"
Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie /jest już lekarzem-emerytem/. Ulubione techniki malarskie: olej, akwarela, pastel sucha, rysunek węglem, ołówkiem, drutem srebrnym i ołowianym, piórkiem i tuszem. Miała wystawy indywidualne i brała udział wystawach zbiorowych malarzy amatorów. Wydała pięć tomików wierszy. Tomiki wierszy: "Wiersze", 2002, "Wiersze jednorożca", 2003, "Nie tylko poezja", 2004, "X-iks", 2005, "Słowa myśli słowa rozmowa itd", 2006, "Jesteśmy - piórem markowianek", wydanie zbiorowe, 2007, "Gol to słowo okrągłe jak piłka", 2008, VIII Biesiada Literacka UPPL, 2008. Jest członkiem Unii Polskich Pisarzy Lekarzy (UPPL). Mieszka w Markach.
obrazek IRENA ZAWAŁO
Urodziła się w Baranowiczach na Białorusi w rodzinie polskiej. Ukończyła w 1987 roku studia na Wydziale Sztuki Dekoracyjno-Użytkowej, specjalność - tkanina artystyczna w Wyższej Szkole Teatralnej i Sztuk Pięknych w Mińsku. W latach 1997-1991 odbyła staż artystyczny w Pracowni Tkaniny Unikatowej PWSSP im. W. Strzemińskiego w Łodzi.1997-1999 - Pedagogiczne Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką wielu prac malarskich wykonanych w technikach olej, akwarela, tempera i pastel oraz gobelinów i batików. W ostatnich latach wykonuje tylko tkaniny w technice batiku. Od 1978 roku uczestniczyła w ponad 50-ciu wystawach zbiorowych oraz miała wystawy indywidualne malarstwa i tkaniny artystycznej. Brała wielokrotnie udział w Prezentacjach Plastyki Mareckiej i miała w naszej galerii wystawę indywidualną. Od 1995 roku stale współpracuje z Mareckim Ośrodkiem Kultury, gdzie obecnie prowadzi warsztaty batiku. Pracuje także jako instruktor tkactwa artystycznego w Pałacu Młodzieży w Warszawie. Mieszka w Warszawie.

O wystawie - Anna Misiurska

PREZENTACJE PLASTYKI MARECKIEJ 2009
To już dziewiąta edycja "Prezentacji Plastyki Mareckiej", tradycji, którą wypromowała Galeria Mareckiego Ośrodka Kultury. "Prezentacje" to przegląd dokonań środowiska: artystów profesjonalnych, amatorów, studentów i uczniów szkół plastycznych, którzy związani są z naszym miastem urodzeniem, zamieszkaniem lub pracą. Dzięki tej inicjatywie zacieśniają się więzi między twórcami, tworzy się i umacnia elita kulturalna naszego miasta. "Prezentacje" są cenną okazją do wymiany myśli twórczych, uwag z zakresu technologii, i warsztatu malarskiego czy graficznego. To z kolei zacieśnia więź międzypokoleniową między uczestnikami wystawy, a także odbiorcami sztuki - bywalcami Galerii.
Z każdym rokiem krąg ten poszerza się, umacnia się świadomość jego znaczenia, wpływu na środowisko i życie kulturalne Marek. Wielu osobno tworzącym dotąd w zaciszu domowym "Prezentacje" umożliwiły pokazanie prac na forum publicznym. Pozwoliło to na zasięgnięcie opinii o swoich dokonaniach nie tylko wśród innych uczestników wystawy, ale także u profesjonalnego krytyka sztuki. Nasze "Prezentacje" to szansa dla wielu osób marzących o wejściu w bliski kontakt ze sztuką i odnalezieniu własnej drogi twórczej. Możliwość taką zyskują przede wszystkim dlatego, że Marecki Ośrodek Kultury ma dla nich szeroką ofertę prowadzonych przez profesjonalistów zajęć plastycznych. Szereg uczestniczących w nich osób skończyło w dalszym etapie szkoły i uczelnie plastyczne, tak więc "Prezentacje" stają się zarzewiem dalszej drogi twórczej i późniejszych dokonań artystycznych. To również możliwość obcowania z dziełami twórców dojrzałych i spełnionych.
Tegoroczne "Prezentacje" zgromadziły 138 prac 39 twórców - oprócz malarstwa olejnego wystawiane są także prace malowane akrylami, akwarelą, pastelami, rysowane ołówkiem, węglem, tuszem a także rysunki odręczne poddane obróbce komputerowej. Na uwagę zasługują batiki - efekt zajęć w pracowni batiku w Mareckiego Ośrodka Kultury. Tematyka prac, podobnie jak techniki, którymi je wykonano jest zróżnicowana, niekiedy nawet zaskakująca! Zgromadzone na wystawie obiekty pozwalają widzowi zapoznać się z wieloraką twórczością i znaleźć to, co bliskie jest jego sercu. W malarstwie olejnym, znajdzie on mnogość odcieni w obrębie jednej gamy kolorystycznej lub w innych obrazach zgrupowane kolory przeciwstawne. Malarstwo olejne jak tempera to od wieków stosowane techniki o wielorakich podłożach - od drewna, metalu płótna lnianego po współczesne tworzywa najnowszych generacji. Komu bliższy jest batik - technika malowania woskiem i barwienia tkaniny) ten znajdzie na wystawie pełne niepowtarzalnego wdzięku i lekkości prace zawierające nutę dzieciństwa, szczyptę orientu, powabność linii, subtelne podbarwienia, wynikające ze spękań wosku, świat żyjący swoim rytmem i emanujący subtelnym urokiem.
Wystawa zgromadziła wiele prac wykonanych przy użyciu różnych technik plastycznych. Szerokie spectrum gatunków malarskich: od hiperrealizmu poprzez wpływy średniowieczne pisania ikon, impresjonizmu, abstrakcji, symbolizmu, po batik i techniki własne (bricollage, wycinankę). Obok prac malarskich, rysunkowych i ilustracji, na wystawie prezentowane są gobeliny (Krystyna Reszeć), szlachetna, tradycyjna technika tkacka, zupełnie odmienna od współczesnych obręczy Boriany Semerdżijewej-Orlikowskiej, gdzie elementy tkackie przeplatają się z użytymi do kompozycji wrzecionami i czółenkiem tkackim. Tkaninę, a właściwie malarstwo na tkaninie (technika batiku, malowanie woskiem, a następnie farbowanie w barwnikach) prezentuje liczna grupa uczestniczek warsztatów prowadzonych w Mareckim Ośrodku Kultury przez Irenę Zawało. Tegoroczna ekspozycja zawiera szczególnie interesujące prace, zarówno te wykonane pod kierunkiem instruktorki, jak i powstałe poza nią. Subtelność techniki pozwala uzyskiwać poetyckie efekty w jednych, a ekspresyjne, zbliżone do wypowiedzi graficznych w innych pracach. Zwracają uwagę pewną ręką wrażliwie i bardzo dojrzale wykonane prace Ireny Zawało "Siedząca nad wodą", "Siedząca akt", "Improwizacje", "Eine kleine nachtmusik" oraz jej uczennic: kompozycje "Paw" i "Brzoza" Moniki Załęskiej, tryptyk "drzewa" ("Mroźny poranek", "Ostatni śnieg", "W sadzie") Bożeny Bartman, wykonane już we własnej pracowni. Prace wykonane na zajęciach w ośrodku prezentują: Elżbieta Buszkowska, Jadwiga Hoffmann, Elżbieta Księżyk - są kwiaty, pejzaż, występują interesująco zakomponowane postacie - pojedyncze i grupy. Wszystkie batiki są bardzo starannie oprawione, co często podkreśla ich malarski wdzięk.
Ciekawą współczesną formą wypowiedzi są prace Anny Dąbrowskiej-Pękockiej (kolaż, technika mieszana), dowcipnie, intrygująco ukazujące wydarzenia z życia autorki i jej sposób postrzegania świata.
Rysunek prezentowany jest przez kilku twórców i jest bardzo bogato zastosowany (np. w pracach Katarzyny Karolak - w pracy z cyklu
"Podglądanie światła, podglądanie cienia" i Beaty Sobczak - "Portret Jonna Lennona".)
W ilustracjach Katarzyny Listwon rysunek staje się elementem budującym akcję poszczególnych prac, kreska ołówka mistrzowsko przeplata się z używanym czarnym tuszem, postaci i przedstawiane zdarzenia żyją własnym życiem, wyczarowanym przy użyciu techniki rysunkowej. Natomiast architektura Dariusza Maciuszko, jak i jego praca przedstawiająca akwen z łódkami, choć budowane również przy użyciu ołówka, mają linie mocne, wręcz krok po kroku konstruują zauważone zjawiska przełożone na papier.
Inaczej patrzy na architekturę Anna Król, oddając jej piękno i światłocień "rudą kreską", co stwarza ciepły i pogodny klimat, jakim emanują te rysunki.
Z pogranicza malarstwa i rysunku są prace Hanny Klimeckiej, noszące tytuł "ciekawość", patrzące intrygująco na nas zza "umownych rzęs" i "wizjer do lasu", jak i wciągająca widza w relację zarówno z przyrodą, jak i wypowiedzią twórczą, praca "topiel". Wszystkie trzy prace świadczą o bogatej wyobraźni i ciekawym sposobie odtworzenia jej klimatu na papierze. Są wykonane odręcznie i poddane obróbce komputerowej.
Dla miłośników zwierząt Agnieszka Torsz narysowała "koci tryptyk", pełne uroku trzy różnie przedstawione na papierze koty oraz majestatycznego lwa.
Precyzja, wdzięk, subtelność linii, których meandry układają się w niezwykłe opowieści o kulturze żydowskiej, prezentuje na wystawie wycinanka Piotra Sztuczyńskiego. Prace o niepowtarzalnym świecie żydowskim, gdzie obowiązywały ścisłe kanony w sztuce (np., nie przedstawiano postaci). Tematykę związaną z przeszłością odchodzącego w niepamięć świata żydowskich miasteczek podejmuje w swoim malarstwie Michał Abramowicz. Przedstawione na obrazach postaci i instrumenty smyczkowe (skrzypce) są tak charakterystyczne dla przedwojennej społeczności żydowskiej zamieszkującej również na terenie Marek.
Delikatne, malowane akwarelą, niczym wyjęte z zielnika formy kwiatowe Katarzyny Kasenko stanowią typowy przykład ulotności i lekkości tej techniki. Prze­ciwstawne im są kwiaty Danuty Izabeli. Strzałkowskiej, bujna łąka malowana z tem­peramentem i impresjonistyczną wrażliwością. Pełne wyrazu dwie róże pokazane na gładkim granatowym tle, ascetyczne, a mimo to niezwykle silnie działające na widza prezentuje Mieczysław Misiurski. Kwiaty ma w swojej twórczości również Janina Zajączkowska, przedstawiająca też w tajemniczej aurze postać Mikołaja Kopernika. Zaprzyjaźniona z nią Halina Kuncowa tworzy pejzaże pełne słońca i spokoju panującego w przyrodzie, rytmicznie ustawione ule przypominają wakacje na wsi.
Olejne malarstwo Leokadii Borkowskiej prezentuje całą gamę pejzaży, konie, wszystkie prace utrzymane w stylu malarstwa holenderskiego. Trzy obrazy Ewa Kann przyciągają wzrok, zarówno ekspresją form, jak i zdecydowanymi, nieprzełamanymi kolorami. Przedstawione przez nią ptaki (łabędzie, papugi, strusie) są stworzone na płótnie z wielką pasją i talentem twórczym. Spokojne, pogodne, emanujące swoistym czarem obrazy Tadeusza Lużyńskiego, świadczą o jego wielkim ukochaniu świata i przenoszeniu tej miłości na płótno. Martwa natura mieni się mnóstwem radosnych odcieni, faktura pozwala na jeszcze większe ich zróżnicowanie dzięki trójwymiarowości kładzionej farby. Za to pejzaże (np. zimowy) urzekają spokojem i monochromatycznością.
W pracach Marii Grażyny Zamorskiej widać ciekawość w podejmowaniu zmagań nad pejzażem, martwą naturą (pastel). Odczuwa się radość, jaką autorka czerpie z tworzenia swoich obrazów.
Szereg prac odwołuje się do tematyki religijnej. Papież z różańcem i trzy tajemnicze postaci w obrazach Teresy Muszakowskiej stanowią wyzwanie dla wszystkich, którzy mają wciąż w pamięci czas, gdy Jan Paweł II był wśród nas.
Z kolei apokaliptyczne wizje Krzysztofa Lubowieckiego wprowadzają nas w biblijny nastrój budowany przez autora z dramatyzmem i znajomością tekstów biblijnych (akryl).
Szeregiem ikon i obrazków przedstawionych w konwencji malarstwa ikonowego przedstawiła Zofia Chojnowska, prace pełne powagi oraz ciepła i pokazujące znakomity warsztat twórczy. W zbliżonej konwencji prezentowane jest "Trio Archanielskie" (statua Pana, lutnia, trąba) Anny Misiurskiej.
Tadeusz Wolski pokazał kunsztownie namalowane portrety (Roman Polański, Jan Opałko) dużych formatów, jak również mniejsze obrazki (portret, architektura). Biegłość malarska sprawia, że patrzymy z podziwem i szacunkiem na tak perfekcyjne wykonane prace.
Tajemnicze zdarzenie w pociągu, z jak zwykle przekorną narracją, pokazuje nam Zdzisław Domolewski, wywołując dreszcz emocji i zaciekawienia niedopowiedzianą historią, utrzymaną w mrocznej, pełnej dramatyzmu konwencji.
Abstrakcyjne, pełne radości życia obrazy Janusza Strzałkowskiego wprowadzają nas w pogodny, optymistyczny nastrój, rozpryskujące się czystymi barwami cętki tworzą swoisty świat z emanującym ciepłym blaskiem złotym centrum.
Refleksyjnie możemy pomyśleć o odbijających się w "Posadzce" postaciach (cieniach czegoś niewyjaśnionego) w niezwykle ciekawym obrazie Luizy Wojciechowskiej-Konopki, przedstawiającym przestrzeń zapełniającej obraz posadzki, w której rytmicznych podziałach dają się zauważyć dwie jaśniejsze formy.
Rafał Orzeł skomponował portret swojej córeczki, we współczesnej konwencji, obwodząc barwną plamę konturem, a orientalność obrazu podkreślając umieszczonym na nim znakami chińskiego liternictwa.
Podziwiając zgromadzoną na wystawie twórczość, proszę zwrócić uwagę na szopkę umieszczoną pod choinką! Postaci zostały wykonane na zajęciach prowadzonych przez Agatę Gruber. To też jest bardzo ważna twórczość, bowiem dotyczy dzieci uczęszczających na zajęcia plastyczne do Mareckiego Ośrodka Kultury i ta szczera dziecięca ekspresja towarzysząca nam w wystawie, na któryś kolejnych Prezentacjach mareckich może przerodzić się w dojrzałą twórczość artystyczną.
Dobrą organizację wystawy zawdzięczamy wytrwałej i z sercem wykonanej dużej pracy Hanny Klimeckiej (kurator wystawy, pomysłodawca Prezentacji Plastyki Mareckiej, od dwudziestu lat kierownik mareckiej galerii), a także dużej pomocy i opiece dyrektor Krystyny Klimeckiej oraz pracowników ośrodka.
Całość wystawy, mimo różnorodności jest spójna i znakomicie wyeksponowana, aranżacja - Hanna Klimecka, współpraca Luiza Wojciechowska-Konopka.
Przy takiej mnogości zgromadzonych na "Prezentacjach" dzieł sztuki każdy z odwiedzających Galerię Marecką z pewnością znajdzie wiele interesujących eksponatów, które niejednokrotnie chciałoby się mieć u siebie w domu, by kontakt z nimi nie ograniczał się jedynie do czasu zwiedzania wystawy.
O sztuce mówi się, że "łagodzi obyczaje", ze dzięki niej nie ginie tożsamość narodowa, że jest "sumieniem narodów" itd. Niech to pozwoli zrozumieć, jak ważnym i istotnym elementem w naszym życiu jest sztuka i jak trudną i odpowiedzialną działalność prowadzi Marecki Ośrodek Kultury z jego galerią i nauczaniem w swoich pracowniach. Ta dbałość i misja, jaką wypełnia krzewiąc kulturę i dbając o jej właściwy odbiór zatacza coraz szersze kręgi, zyskując oddźwięk zarówno wśród społeczności mareckiej, krajowej oraz międzynarodowej.

Anna Misiurska
12.XII.2009